Kamplar ve Kamptan kampa karavancılık…

Bizim hobimizin çok önemli bir boyutu kendimize uygun işletme yani kamp bulabilmekten geçiyor.

Kamplar aslında biz karavancılar için sığınılacak limanlar. Oralarda elektrik, su alma imkanı, Tuvalet ve Duş gibi imkanlar. Hatta pek kullanmasak da yiyecek hazırlama ve bulaşık yıkama yerleri. Çamaşır yıkama imkanı gibi imkanlara kavuşuyoruz.

Bize bu kadar imkanlar sunan kampların da yaşayabilmeleri için belirli ücretleri var. Her kampın ücreti farklı. Kampçılık ücretleri bizim ta kış zamanından hesapladığımız ve bütçemize dahil ettiğimiz giderlerdendir. Eğer kamp temizse ve huzurluysa iyi hizmet veriyorsa Karavancılar olarak bizler de ödediğimiz ücretten memnun ayrılabiliriz.

Bir de malesef internette her şeyin fiyatını sorup, Pahalı pahalı diye kamp yerlerini taşa tutan bir güruh var. Bunlarla en güzeli muhattap olmamaktır. Ben birileri gelip gelip de memnun ayrıldığım bir kampinge fiyatı yüzünden çamur atmaya işi getirecek diye aslında kamp yerlerinin fiyatını hiç konuşmuyorum. Soranlara da internetten sayfalara yönlendiriyorum. Bazılarına laf anlatacak gibi değil. İnternetten size de saygısızlık yapıyorlar bir de. Neymiş efendim kamp yerleri fiyatları bizim yüzümüzden yükseliyormuş. Hadsizliğe bak! Neyse efendim her şeyin bedeli olduğu gibi iyi bir kampın da bedeli var ve bu bedeli ödeyenler hizmeti alıyorlar kısaca.

Bir de düzgün hizmet alamama durumları, aşırı kalabalık, gürültü kirliliği, hijyen problemleri yaşanan yerler de malesef var. Böyle yerleri adres edinmek yerine bir iki gün kalıp ayrılmayı tercih ederiz.

Karavancılığın temeli kampçılıktır ve kampçılık kampsız olmaz. İyi ve çok sayıda kamping işletmelerinin olması her zaman için kampçı ve karavancıların faydasına olacaktır. Ülkemiz malesef bu konuda çok yol katedememiştir. Kampinglerin çoğu daha çok sahil şeridindedir ve birçok ilde kendinizi atıp rahatlayabileceğiniz kampingler yoktur. Bu karavancılığı bence daha zor hale getiriyor. Her ilde siz girmeseniz bile bir kamping bulunması her şeyden önce karavancı için bir güvencedir.

Kampinglerde ayrıca wireless internet hizmeti de önemli bir hizmettir. Kampların çoğunluğu bu hizmeti olması gerektiği gibi vermemektedir. Ayrıca kamplarda kütüphane, kitap okuma salonu ve internet bağlantılı bilgisayar bulunması da çok iyi olur.

Bununla ilgili her kampa bir kütüphane kurabilmek için 2017 yazında bir proje başlatmıştık. Bu konuda çalışmalarımız sürecektir.

Kamp yeri bir eğlence ve dinlence mekanıdır. İyi kampçılığın temeli kamp kültürünün gelişmesidir ama en temel taşı saygıdır. Birbirine saygının olmadığı yerde sıkıntılar baş gösterir.

Tecrübeli kampçılar daha çok gülümsemenin ve selamlaşmanın önemini bilirler. Kamplar birlikte paylaşılan mekanlardır. İnsanların ayrı ayrı yazlıkları olacağına her beldede bir kamp yeri olsa güzellikler paylaşılabilir. Hem kamp yerleri genelde cennet bahçesi gibi yemyeşildirler.

Benim de benimsediğim karavancılık Kamptan kampa gezilen karavancılıktır. Zaten Çekme karavan tipi de bu tarz kampçılığa daha uygundur. Bizler kamp yerine giderken aracımızın ardında karavanımızı çeker, Yerleştiğimizde kamp yerini evi gibi benimser ve yakın çevredeki gezilere arabamızla gideriz. Bu yüzden Kamplar bizim için son derece önemlidir.

Yazar: Yucelgunduz

Kendi çapinda bir gezgin...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: