Karavancılıkta Merkez Kavramı ve Önemi

Bugün karavancılıkta Merkezler konusunu konuşacağız.

Hemen hemen bütün karavanlar kullanıcıya gittiği yerde, Güvenlik, Kişisel gizlilik, Enerji, Su, Wc imkanlarını sunar.

Bu imkanları sunmasıyla karavan bizim için gezilerimizde gittiğimiz yerde bir merkez oluşturur. Nerede olursa olsun karavanın olduğu yer tartışmasız merkez’dir.

Karavanla bir ilçeye gittiğimizde karavanı bir yere çektiğimizde hep o noktadan geziler yapar, o noktaya geri döneriz. Bu defalarca tekrarlanabilir.

Burada Merkez kampdışı konaklamada park yeri, Kamp konaklamasında da kamp olarak geçecektir.

Kampları merkez yaparak gezmenin sayısız bazı avantajları vardır.

Bunlardan birkaçı;

-Sınırsız kaynaklar, Elektrik, su gibi kaynaklar o kadar boldur ki sınırsız olduklarını düşünebilirsiniz.

-Güvenlik: Kamp dışını merkez edindiğinizde karavanınızın kilitlenmesi önemlidir ve çeşitli zamanlarda yeterince camları açamayabilirsiniz.

Gölge mekan: Kampdışı gölge mekanlar son derece sınırlıdır. Oysa kampların pek çoğu gölgeliktir. Ülkemizde direk güneş ışığı alan konumlarda kamp yapmak daha zordur. Çünkü hava sıcaklığı örneğin 32 dereceyken, Güneşi doğrudan alan karavanın yüzey sıcaklığı 45-50 dereceleri bulabilir. Bu da içeriyi ısıtır. Burda bir diğer husus karavanın izolasyon kalitesidir. Kaliteli izolasyonu olan karavanlar güneş ışığı altında kamp yapmaya daha uygundur. Ama hiçbiri gerçek bir ağaç gölgesi kadar konforlu olamaz.

Alış-veriş imkanları ve diğer hizmetler: Kamplarda alış veriş yapacak büfeler, zaman geçirecek kafeteryamsı yerler bulunur. Kamplara hemen her gün gezici manav gelir. ve genelde kamplar ekmek alınacak yerlere belirli mesafelerde olurlar.

Adres sunma hizmeti: Çok dikkat edilmese de bir kamp alanı bir karavancıya bir adres sunar. Eğer hastalanırsanız karavanınızın güvenli bir merkezde olduğunu bilirsiniz örneğin. Bunun dışında kargo ile veya posta ile işleriniz olursa kamp alanındayken yeriniz bellidir.

Sosyal imkanlar: Kamplarda sizin gibi pek çok karavancı, çadırcı, gündelikçi, mangalcı vs bulunabilir. Kamp yerlerini merkez edindiğinizde aynı zamanda oldukça sosyalleşirsiniz.

Sadece kampta yapılabilen işler: Büyük miktarda çamaşır yıkamak vs. için kamplar merkez edinilebilir.

Aslında karavancılıkta herkesin bir tarzı vardır. Bu doğrudan kampları merkez alarak gezmek de olabilir. Kamp yerlerine görece daha az girerek gezmek de mümkündür.

Kamp yerlerini merkez alarak gezmenin bazı dezavantajları da vardır. Bunlar,

-Her yerde istenen kalitede kampingin bulunamaması,

-Kamp yerlerinde aşırı kalabalık ve insan temelli huzursuzluklar.

-Kamp yerlerinin işleticilerinin insan beğenmemesi. (Kamp yerine bekarları almama gibi cahiliye dönemi yaklaşımlarında olanlar var ne yazık)

-Kamp yeri ücretlerinin karavancılara yüksek gelmesi. Fiyatlandırma konusunda yeterli alternatiflerin oluşamaması.

Gibi dezavantajlardır.

Ülkemizin büyük bölümü aslında kampingler vasıtasıyla gezilebilir. Ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kamping işletmesi sıkıntısı var. Bunun da büyük nedeni yeterli talebin oluşamaması. Yani bu bölgelere gitmek isteyen kampçı yeter sayısı ülkemizde oluşabilmiş değil.

 

Kamping Dışı merkezi Konuma Gelmiş Noktalar,

Ülkemizde Karavanlar için Kamp hizmeti verilmediği Halde birçok kişinin merkezini oluşturduğu için, yani kampdışı konaklama popüler noktası olduğu için merkezi hale gelen noktalar vardır. Buralarda da Karavancılar bazı imkanlardan ör. Sosyalleşme gibi. yararlanabilmekteler.

İzmir’de Bostanlı Sahili,

Antalya’da Gazipaşa Sahili

Milas Ören’de bir yer bu şekilde merkez oluşturuyor örneğin. Bu da yerel yönetimlerin dikkatini çekerek ilerde hizmet almak için iyi bir şey.

Kamplara girmeyi sevsek de, Sevmesek de karavancılığın iyi bir şekilde yapılması için kamplar bize lazım.

Kampçılık ve Karavancılık yurtdışında çeşitlenmiş kamp ve hizmet alım noktası imkanlarıyla yapılmaktadır.

Ülkemizde de hem kampingler hem de karavancılar olarak beraber gelişip büyümekteyiz. Anlayışımız kitle tatilinden çok farklıdır ve bizim kitlemiz de kitle tatilinin kitlesinden farklılaşmaktadır son zamanlarda.

Burda kampçılığın bir tatil türünden çok bir yaşam tarzı, bir anlayış ve bir zevk alma tarzı olması. Son zamanlarda bu konuyla ilgili çeşitli açılan zincir marketler konuya ilgiyi ve kampçılığın popülerliğini arttırmaktadır.

Sonuçta hepimiz kampçıyız. Sadece zaman içersinde donanımlarımız gelişip değişmektedir.

Bu yazımızda kampçılıkta (ve karavancılıkta) Merkez kavramını inceledik.

Kalın sağlıcakla…

 

22/07/2018

Cumhuriyet Kamp/Erdek

Yücel GÜNDÜZ

Yazar: Yucelgunduz

Kendi çapinda bir gezgin...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: