Salman Khan- Dünya Okulu

Eğitimle ilgili önemli bir atılım yapmış. Khan academy adındaki internetten eğitime destek olma sitesiyle Bill Gates’in bile dikkatini çekmiş ve ciddi miktarlarda hibe almış birisi. Eğitimin geleceği ile ilgili fikirlerini anlatıyor. Geleneksel eğitime kökten karşı çıkan bir anlayışa sahip ama düşüncelerinin önemli açıkları var. Bunlardan en önemlisi öğrencilerin gerçek hayatta yaşayacakları pekçok sosyal deneyimi sınıf dediğimiz aslında toplumun bir modeli olan ortamda yaparak yaşayarak öğreniyor olması. Khan teknolojinin kullanımının getireceği yalnızlaşmayı yüz kişilik birkaç öğretmenli sınıflar önererek aşmayı hedeflemiş. Ama ben bu sınıfların yanında pekçok sorunu beraberinde getireceğini düşünüyorum.

Bence bir çocuğun gelişiminde geleneksel modelleri bu kadar hızla terketmemiz pekçok açıdan sorunlu olacaktır.

Teknolojinin tam da Khan’ın yaptığı şekilde bireyselleştirilmiş eğitim ve takviye yöntemi olarak kullanılması fikrimce çok daha uygundur.

Kitap kısa bölümler halinde yazılmış ve kolay okunan bir kitap. Ben eğitimin geleceği ile ilgili söz söylediği için ve bir eğitim kitabı olduğu için okudum. Ancak kendi fikri olan ve bu fikri kanıtlamaya çalışan pragmatik bir kitap. Yine de tam öğrenme modeli gibi şeyleri şöyle bir anımsamak açısından faydalı olabilir. Öğretmenlere özellikle önerebiliriz.

Yazar: Yucelgunduz

Kendi çapinda bir gezgin...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: